Eko škola 2017./2018.

9. Rea Župan, učiteljica razredne nastave

10. Tanja Vukić, učiteljica razredne nastave

11. Suzana Kljuš, učiteljica Likovne kulture

12. Sanja Sladić, učiteljica razredne nastave (PŠ Jadranovo)

13. Marijana Bezić,učiteljica razredne nastave (PŠ Dramalj)

14. Daniela Gršković Mataija, vjeroučiteljica

15. Dean  Dragojević, kućni majstor

VANJSKI ČLANOVI:

1. Boris Miklić direktor šumarije Crikvenica

2. Radivoj Belobrajić direktor Eko-Murvice d.o.o.

3. Danijela Car,predstavnik roditelja i doktor veterine

4. Snježana Skorup, dipl. ing. agronomije

objavio: Adriana Mihalić Šebelja   datum: 29. 9. 2017.

KUMOVI EKO-ŠKOLE: GKTD "MURVICA, GRAD CRIKVENICA

KOORDINATORICE: Olga Arnaut i  Martina Jakopčević

U drugoj generaciji od 33 škole u RH koje su postale članicama međunarodnog sustava Eko-škola, nalazi se i naša škola. Iako je škola već više godina ekološki orijentirana i surađivala je s pokretom prijatelja prirode "Lijepa naša", željeli smo učiniti više. Htjeli smo proširiti djelovanje i biti prepoznatljivi.

Mogućnost za ostvarenje naših želja prepoznali smo u projektu Eko-škola i prijavili se za sudjelovanje u proljeće 2000. godine. Od tada počinje naša pojačana aktivnost i opredjeljenje da živjeti "eko" postane naš svakodnevni način življenja, te smo u proljeće 2006. po drugi put obnovili status Eko-škole. Osnovali smo Odbor eko-škole u koji su pored ravnateljice i koordinatorica uključeni učenici, učitelji, predstavnici roditelja i eko-udruge, te kumovi eko-škole. Odbor broji 17 članova i počeo je s radom 10. travnja 2001. godine.

Akcijama uređenja i čišćenja okoliša, postavljanjem kanti za otpatke u školskom dvorištu i "zelenog otoka" (selekcija otpada - papir, staklo, plastika) uz pomoć GKTD "Murvica" započele su naše pojačane ekološke aktivnosti. Razradili smo plan djelovanja i krenuli u realizaciju. Plan djelovanja ugrađen je u redovnu nastavu i u izvannastavne aktivnosti.

Naša područja djelovanja su:

1. Otpad

2. Voda

3. Energija

4. Zdrav život

OTPAD, VODA, ENERGIJA

Organizirali smo eko-patrole koje redovito prate potrošnju vode i stanje otpada u školi i oko škole, te o tome vodimo evidencijske liste. Prikupljene podatke obrađujemo i prikazujemo na informativnom panou, kako bi se o radu i rezultatima upoznali svi učenici kao i posjetitelji naše škole.

U svim se učionicama razvrstava otpad, a svaki razredni odjel uređuje svoj eko-kut. U okviru projekta obnovili smo akciju prikupljanja otpadnog papira.  Redovito pratimo dnevnu i mjesečnu potrošnju vode u školi.

ZDRAV ŽIVOT

Od ove školske godine počeli smo voditi brigu o uravnoteženoj prehrani učenika – školsku marendu obogatili smo integralnim kruhom, mlijekom i voćem. Broj učenika koji prima školsku marendu u blagom je porastu.

Započeli smo i organizaciju planinarskih aktivnosti koje su prvenstveno namijenjene učenicima koji se ne bave sportskim izvannastavnim  aktivnostima.

Naš prvi izlet koji smo organizirali bila je Zavratnica, jedna od najljepših uvala smještena u podvelebitskom kanalu

Ekološke datume obilježavamo prigodnim izložbama i predavanjima prema kalendaru.

U svim nastavnim predmetima tijekom cijele godine ističu se i realiziraju ekološki sadržaji koji su u razrednim knjigama posebno obilježeni. O radu Eko-škole upoznavali smo roditelje na roditeljskim sastancima, a građanstvo informiramo putem Kvarnerskog radija, dnevnog i periodičnog tiska (Novi list i Primorske novine) te našega školskog lista "Šarko".

Uključivanjem u projekt "Eko-škole" ciljevi su nam:

- ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u svakodnevni život učenika i djelatnika škole

- stvaranje pozitivnog odnosa prema okolišu i razvijanje osjećaja odgovornosti prema njemu

- buđenje interesa i poticanje učenika na aktivnosti kojima će  senzibilizirati obitelj i širu zajednicu za problem okoliša

- naglašavanje neophodnosti smanjivanja i zbrinjavanja otpada, te racionalnog korištenja energije i vode

- zadržati postignutu razinu i težiti ka ostvarivanju novih ciljeva