Književni susret sa Sanjom Pilić

17. studenoga 2022. u goste nam je došla književnica Sanja Pilić. Književni susret za učenike nižih razreda upriličen je u ugodnom prostoru Dvorane "Zora".

Nakon pandemijskih godina i online književnih susreta ovo je bio prvi susret uživo i učenici su ga s nestrpljenjem dočekali. Druženje je započelo kratkom prezentacijom kojom su Niko i Lea, članovi grupe Mladih knjižničara, upoznali učenike s crticama iz Sanjinoga života i književnog rada.

Književnica je rođena u Splitu, no već s dvije godine života stiže u Zagreb. Završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna i isprva radila kao fotografkinja. Potom počinje pisati te je do sada objavila preko 30 knjiga za djecu i odrasle te preko 30 slikovnica. Čak šest njenih knjiga na popisu je lektire za osnovnu školu. Knjige su joj izuzetno čitane i doživjele su brojna izdanja. Prema nekim njenim knjigama i slikovnicama napravljene su i kazališne predstave.

Odgovarajući na pitanja učenika, Sanja Pilić otkrila je da su joj poticaj za pisanje knjiga za djecu bila vlastita djeca, no da je na njen književni put svakako utjecala i njena mama – književnica Sunčana Škrinjarić, autorica dobro poznate slikovnice "Plesna haljina žutog maslačka".

Sanja voli pisati o vedrijim temama, a njeni su junaci i junakinje radoznali, razigrani i vole istraživati i učiti kroz igru, druženja, putovanja… Kao književnica za djecu prati sve što današnja djeca vole kako bi njene knjige bile suvremene i zanimljive malim čitateljima. Također, voli pisati kada je dobro raspoložena jer na taj način svoje dobro raspoloženje prenosi na stranice knjiga koje piše.

Ove školske godine naši će učenici trećih razreda čitati dvije Sanjine knjige: "E, baš mi nije žao!" i "Nemam vremena". Stoga su poželjeli da im književnica pročita ulomak iz jedne od tih dviju knjiga. Sanja je odabrala priču "Škola smijanja" uz poruku učenicima da svemu što im se događa pristupaju s vedre strane, pozitivno i s osmijehom. Ako prigrlimo smijeh, život će nam biti ljepši, a brige će izgledati manje. Ima li ljepše misli za kraj susreta?!

I naravno, ne smijemo zaboraviti zahvaliti ravnateljici Centra za kulturu "Dr. Ivan Kostrenčić" Andrei Car Avdagić koja nas je ugostila u tako lijepom i ugodnom prostoru, kao i tehničaru Vladimiru. Veliko hvala Tomislavu iz nakladničke kuće Alfa koji je omogućio ovaj susret.

Tekst napisala: Renata Gržac, knjižničarka

objavio: Daliborka Todorović   datum: 17. 11. 2022.