Književni susret s "nepopravljivim optimistom" Jadrankom Bitencom

25. siječnja 2023. učenici viših razreda, u pratnji predmetnih učitelja, uputili su se u dvoranu Zora kako bi dočekali dragog nam gosta – književnika Jadranka Bitenca. Prilikom ulaska učenike su dočekali zvuci skladbe Twisting by the Pool grupe Dire Straits. Naime, ako niste znali, prema toj je pjesmi roman Twist na bazenu dobio svoj naslov.

A onda nam se u prepunoj dvorani pridružio i naš gost, osvojivši učenike svojom neposrednošću i vedrim duhom. Na samom početku susreta književnika je kratkom prezentacijom predstavio voditeljski tim, učenici Niko i Lea, članovi grupe Mladih knjižničara.

Jadranko Bitenc rođen je u gradiću Vrhniki, u susjednoj Sloveniji. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je komparativnu književnost. U studentskim danima počinje pisati za list Polet, a nakon završenog studija radio je kao nastavnik u osnovnim školama i u gimnaziji, potom kao knjižničar te voditelj Centra za kulturu Pučkog otvorenog učilišta Ivanić-Grad. Trenutno radi kao autor i voditelj emisija 100 lica i Gradska skica na portalu Volim Ivanić.

Književnik je vrlo rano počeo pisati za djecu i mlade. Prvo je napisao krimić Lana – godina mačke, a potom i njegov nastavak Ljeto na koljenima. Bitencov roman Twist na bazenu uvršten je na popis lektire za šesti razred. Bavi se problemom disfunkcionalne obitelji u kojoj očev alkoholizam dovodi do fizičkog i psihičkog nasilja nad ostalim članovima obitelji. Književnik nam je otkrio da je u romanu "prepisao svoje djetinjstvo". Teške trenutke prevladavao je na pozitivan način: uz svoje prijatelje, prve simpatije i učenje koje ga je ispunjavalo. Roman je dobio i nastavke Pyjama blues i Sve je to rock 'n' roll.

U razgovoru s učenicima Jadranko Bitenc je ispričao da pišući knjige voli slušati glazbu i jesti čokoladu. Svaki njegov roman ima svoju glazbu. Učenicima koji vole pisati poručio je da je čitanje knjiga jedini način da se postane pisac. I da, pisac mora voljeti svoje likove, ma kakvi oni bili. Ne mora se slagati s njihovim postupcima, ali ih mora voljeti. Isto je tako i s ljudima koji nas okružuju.

Jadranko Bitenc u slobodno vrijeme voli putovati i upoznavati nove zemlje i ljude. On je i ponosan otac dviju odraslih kćerki, Lane i Sandre. Lana je krenula tatinim stopama te i sama piše.

Kraj književnog susreta stigao je prebrzo. Mnogi učenici nisu stigli postaviti svoje pitanje književniku. No, nakon jednosatnog druženja ostajemo ispunjeni optimizmom i vjerom da i vlastite probleme možemo riješiti ako se okružimo dobrim ljudima i ako stremimo za novim spoznajama. Zato za kraj navodimo poruku koju je književnik uputio učenicima: "Želim vam da 'izluđujete' svoje učitelje svojim sjajnim znanjem!"

Hvala ravnateljici Centra za kulturu "Dr. Ivan Kostrenčić", gospođi Andrei Car Avdagić, koja nam je ponovno otvorila vrata dvorane Zora, kao i Vladimiru na tehničkoj podršci. Hvala Tomislavu iz nakladničke kuće Alfa koji je omogućio ovo ugodno i vedro druženje.

Tekst napisala: Renata Gržac, knjižničarka

objavio: Daliborka Todorović   datum: 28. 1. 2023.