Učenici sedmih razreda na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Hrvatskom zagorju

Učenici sedmih razreda naše škole, u pratnji svojih razrednica Daliborke Todorović, Suzane Grbčić i Jasmine Manestar te učiteljice Geografije Martine Rubčić, od 20. do 21. travnja su u okviru terenske nastave posjetili Hrvatsko zagorje.

Prva stanica na njihovom putu bio je HRT. Kroz stručno vodstvo učenici su se upoznali  s poviješću HRT-a, realizacijom programskog sadržaja, načinom organizacije i studijskim prostorima na radioteleviziji te s ostalim zanimljivim podacima.

Obilazeći dio prostora koji čini HRT, imali su  prilike vidjeti televizijska studija u kojima se snimaju popularne tv emisije pa su tako obišli studio  Dnevnika te ostala studija u kojem se snimaju razni televizijski sadržaji poput kviza Potjera, dječje emisije TV vrtić,  kontakt emisije Nedjeljom u 2 itd.

Na kraju svog obilaska posjetili su studio Anton Marti, najveći studio na HRT-u u kojem se snimaju zabavne emisije, a trenutno je postavljeno scenografija za show  Zvijezde pjevaju.

Nakon HRT-a, učenici su posjetili  Muzej krapinskih neandertalaca gdje su pogledali edukativan film o životu krapinskih neandertalaca nakon kojeg su u pratnji vodiča obišli muzej, prateći evolucijski i geološki razvoj planeta Zemlje.

Posljednja stanica prvoga dana bio im je Dvor Trakošćan kojim su prošetali uz vodstvo pratiteljice putovanja, gđe. Marijane Mužević te su se nakon obilaska dvorca uputili u obližnji hotel „Trakošćan“ na večeru, zabavu i noćenje.

Drugog dana učenici su  posjetili Dvor Veliki Tabor, Muzej „Staro selo“ Kumrovec i Park znanosti u Oroslavlju.

Veliki Tabor dvorac je iz kasnosrednjovjekovnih renesansnih vremena,a zapravo je prekrasan utvrđeni grad u kontinentalnoj Hrvatskoj. Gradila ga je plemićka obitelj Rattkay u 16. stoljeću i koji je ostao u njihovom posjedu do 18. stoljeća (1793.g). Dvorac je u prošlosti bio okružen i obrambenim zidom. Tu su učenici čuli mnoge priče i legende, a najzanimljivija im je bila priča o nesretnoj ljubavi Veronike Desinićke i grofa Fridrika Celjskog.

Muzej „Staro selo“ u Kumrovcu najveći je tradicijski uređeni prostor u Hrvatskoj koji posjetiteljima dočarava autentičan izgled zagorskog sela s početka 20. stoljeća.

S oko četrdesetak obnovljenih objekata tradicijskog graditeljstva učenici su saznali  kako su živjeli naši stari, upoznali su se s običajima i svakodnevicom seljaka i njegove obitelji te razne tradicijske obrte kojima su stanovnici zagorskih sela osiguravali egzistenciju svojim obiteljima.

Terenska nastava završila je posjetom Parku znanosti u Oroslavlju, jedinstvenom projektu u Hrvatskoj, osmišljenom kako bi pokazao, dokazao i približio prirodne pojave svim dobnim skupinama.

Uz stručno vodstvo  učenici su naučili Pitagorin poučak u jednom pokretu, dokazali tromost oka kao i to da je moguće razgovarati šapatom na 30 metara. Udarajući štapićem po drugim metalnim cijevima različite dužine, učenici su se divili nastaloj melodiji, Beethovenovoj „Devetoj simfonijiˮ, poznatoj kao „Oda radostiˮ.

Posjet Parku znanosti završio je kupovinom suvenira s motivima parka i eksponata.

Obogaćeni novim znanjima, puni dojmova i doživljaja te pomalo umorni vratili su se u Crikvenicu.

objavio: Daliborka Todorović   datum: 27. 4. 2023.