Osmaši na maturalcu

Učenici osmih razreda u pratnji svojih razrednica Olge Arnaut, Suzane Grbčić i Jasmine Manestar te ravnateljice Daliborke Todorović uspješno su realizirali višednevnu terensku nastavu u Dalmaciji. Naime, naši su osmaši u tri dana posjetili brojne zanimljive i prelijepe destinacije te su mogli puno toga čuti i naučiti.

Prvoga dana posjetili su Krešimirov grad Šibenik u pratnji simpatične Dunje koja je na zanimljiv način i s puno ljubavi predstavila učenicima svoj rodni grad bogate povijesti. Malo koji grad na svijetu se može pohvaliti da se u njemu skrivaju čak dva kulturna blaga pod zaštitom UNESCO-a, a to su katedrala sv. Jakova i utvrda sv. Nikole. Grad je to i sportaša, pjevača, ali i Fausta Vrančića o kojemu su naši osmaši ipak nešto znali sa sata Hrvatskog jezika i Fizike.

Iz Šibenika su se otisnuli brodićem na Zlarin, otok poznat po koraljima.  Posjetili su novootvoren muzej posvećen koraljima u kojem su na moderan interaktivan način saznali kako se love koralji, kako se dobiva prekrasna crvena boja, koliko je za koralje važno čisto more te jesu li koralji biljke ili životinje. Inače, otok Zlarin poznat je i kao otok bez plastike zaslugom malene skupine ekološki osviještenih mještana, a jedna od začetnica tog projekta bila je upravo voditeljica u muzeju. Nakon ispunjenog dana smjestili su se u hotel Imperial  u Vodicama koji ih je oduševio ukusnom i raznolikom hranom.

Drugoga dana odredište je bio Split, a tamo ih je dočekao vodič Miroslav koji je pričajući o povijesti i kulturi Splita u potpunosti pridobio osmaše. Slobodno vrijeme učenici su iskoristili za šetnju veličanstvenom splitskom rivom, odlaskom u suvenirnice i na sladoled. Poseban doživljaj toga dana bio je posjet utvrdi na Klisu odakle se pruža veličanstven pogled. Za neke učenike je to bio najznačajniji trenutak maturalaca, a radi se o zaljubljenicima u planetarno popularnu seriju "Game of Thrones" koja se osim u Dioklecijanovim podrumima u Splitu, snimala i na Klisu.

Večernja zabava po sobama potrajala je do kasnih sati, a da sve ne izmakne kontroli pobrinule su se razrednice i ravnateljica. Posljednjeg dana maturalca učenici su uživali u NP Krka, a tamo su nastale i najljepše fotografije.

U etno selu Dalmati na zanimljiv im je način prezentiran život stanovnika Dalmatinske zagore tijekom povijesti. Saznali su koju je važnost u kući imalo ognjište, tko je bio zadužen za koji posao i zašto je samo gazda kuće silazio u konobu.

Šećer na kraju putovanja bio je odlazak u Sokolarski centar. Druženje s divljim pticama na samo pola metra udaljenosti te saznanje koliko su moćne i za što se sve pobrinula priroda fasciniralo je mnoge. Imali su priliku upoznati sovu Gizma i sokola Čarlija, a oni najbrži uspjeli su se i fotografirati s njima.

Naši osmaši tijekom tri dana boravka u Dalmaciji dobili su brojne pohvale voditeljice putovanja Maje, vozača autobusa, lokalnih vodiča i osoblja hotela za kulturno ponašanje i besprijekornu disciplinu, a s njima se slažu i razrednice i ravnateljica. Bilo je to putovanje koje će ostati u divnom sjećanju svima!
Tekst napisala: Jasmina Manestar, učiteljica HJ

objavio: Daliborka Todorović   datum: 2. 10. 2023.