Lea Pijevac na svečanoj promociji PoZiCe u Zaboku

Učenica 7. b razreda Lea Pijevac, dobitnica Mićeg sunca za PoziCu u pratnji svoje mentorice učiteljice Hrvatskoga jezika Jasmine Manestar proteklog je vikenda nazočila svečanoj promociji nove zbirke najuspješnijih literarnih i likovnih radova triju prijateljskih gradova Poreča, Zaboka i Crikvenice, PoZiCa 2023.

Svečana promocija održala se u Zaboku u sklopu kulturne manifestacije „Dani Ksavera Šandora Gjalskog“ u Zaboku.

Lea je pročitala svoj prvonagrađeni rad na čakavskom narječju pod naslovom „Klanac“ te zaslužila gromoglasan pljesak.

Ovogodišnja PoZiCa izdana je pod pokroviteljstvom Grada Crikvenice, a glavni je urednik  učitelj Karlo Jerčinović koji je održao uvodnu riječ na svečanoj promociji ističući kako su teme o kojima  nadareni mladi ljudi pišu zalog i svojevrsno svjedočanstvo za budućnost o vremenu djetinjstva, odrastanja i godina koje su ih formirale. Radovi su odraz vremena u kojem živimo kroz oči osnovnoškolaca i srednjoškolaca, zaključio je urednik.

Naslovnicu nove zbirke krasni uradak naše učenice Nevije Rogić koji je nastao pod mentorstvom učiteljice Suzane Kljuš. U zbirku su uvršteni brojni likovni i literarni radovi naših učenika. Tako su svoje mjesto u PoZiCi, uz već spomenuti uradak Lee Pijevac, našli i drugoplasirani rad pod naslovom „Živimo u svijetu u kojem je lakše razbiti atome nego predrasude“ učenika Duje Cara (mentorica Jasmina Manestar) te trećeplasirani uradak „Rog“ autora Marcela Grbčića (mentorica Suzana Grbčić).

Autori pohvaljenih radova u PoZiCi su Ivano Matejčić, Doria Pajan, Danijela Klarić i Dorian Car čija je mentorica učiteljica Jasmina Manestar te Monika Pleša i Paula Ninković pod mentorstvom učiteljice Edite Starčević.

Autori likovnih radova su već spomenuta Nevija Rogić, Filip Dragojević, Erina Hyseni, Lara Gašparović, Lucijan Penava i Marta Ivančić, a mentorica je učiteljica Suzana Kljuš.

Nagrađeni učenici i mentori bili su i gosti na svečanosti dodjele književne nagrade „Ksaver Šandor Gjalski“ za najbolje prozno djelo u ovoj godini, a ta je nagrada dodijeljena književniku Ivanu Lovrenoviću za roman „U sjeni fantoma“. Uskoro slijedi i svečana promocija PoZiCe 2023 u Crikvenici.

Tekst napisala: Jasmina Manestar

objavio: Daliborka Todorović   datum: 6. 11. 2023.