Doria Pajan nagrađena na međunarodnom literarnom natječaju „Trenutak uspomene“

Učenica osmog razreda Doria Pajan pod mentorstvom učiteljice Hrvatskoga jezika Jasmine Manestar nagrađena je na Međunarodnom natječaju „Trenutak uspomene“ u organizaciji Turističke zajednice grada Zaprešića, a povodom obljetnice rođenja bana Josipa Jelačića, najslavnijeg stanovnika grada Zaprešića u kojem se nalazi njegov dvorac, imanje Novi dvori, kao i grobnica obitelji Jelačić gdje je i posljednje počivalište slavnoga bana.

Kako je ban Jelačić bio veliki zaljubljenik u umjetnost, prvenstveno u pisanje i poeziju, potaknuti njegovom zbirkom pjesama „Trenutak uspomene“ organiziran je međunarodni literarni natječaj za najbolju priču ili pjesmu i to na čak šest jezika koliko ih je govorio i sam ban Jelačić: hrvatskom, njemačkom, talijanskom, francuskom, mađarskom i latinskom.

U ovom zanimljivom natječaju sudjelovalo je pet članova Literarne skupine, Lea Pijevac, Niko Katunar, Dorian Car, Ivano Matejčić i nagrađena učenica Doria Pajan čiji je prozni uradak na hrvatskom standardnom jeziku pod naslovom „Moja junakinja“ omogućio njoj i njezinoj mentorici odlazak na svečanost dodjele nagrada u jedinstven prostor Vršilnice Novih dvora bana Jelačića u Zaprešić.

Na natječaj je pristiglo više od 300 radova na šest jezika čiji su autori učenici od 1. do 8. razreda te srednjoškolci, a prosudbeno povjerenstvo koje su činili književnici za djecu i stručnjaci za navedene jezike, nagradilo je svega pet radova u svakoj od tri kategorije. Snježana Babić-Višnjić hrvatska književnica, dramatičarka i novinarka te predsjednica prosudbenog povjerenstva u radu Okruglog stola rad naše učenice posebno je izdvojila naglasivši ljepotu opisa i bogatstvo pjesničkih slika koje omogućuju čitatelju vjerno predočiti prostor skromne prabakine kuće na selu, izgled i miris tek pečenog kruha koji se djevojčici urezao u srce i dušu i tako postao neizbrisiv trenutak uspomene.

Doria Pajan i njezina  mentorica Jasmina Manestar dobile su vrijedne nagrade, a uručena im je i plaketa s izvornim pečatom samog bana Josipa Jelačića.

Tekst napisala: Jasmina Manestar, učiteljica HJ

objavio: Daliborka Todorović   datum: 28. 11. 2023.