UČENICI OŠ VLADIMIRA NAZORA NAGRAĐENI NA NATJEČAJU „Čakavčići pul Ronjgi“

Od malih nogu njeguje se naš zavičajni ČA

Učenici OŠ Vladimira Nazora već četrnaest godina sudjeluju u stvaranju zbirke čakavske poezije „Čakavčići pul Ronjgi“ te na taj način njeguju pisanje čakavskim izričajem, a djela nastaju inspirirana primorskim motivima. Devet puta učenici su nagrađeni za svoje literarne radove, a čak tri puta naslovnicu je krasio likovni rad učenika ove crikveničke osnovne škole. Ustanova „Ivan Matetić Ronjgov“ koja je organizator čitave manifestacije i ove je godine iznenadila pozivom na svečanost predstavljanja nove zbirke Čakavčići pul Ronjgi 21 učenike iz OŠ Vladimira Nazora. Svečana promocija održala se u Domu kulture „Hreljin“.

Frano Knez, učenik osmog razreda ove je godine nagrađen drugom nagradom u kategoriji radova učenika od petog do osmog razreda. Frano je žiri oduševio radom pod naslovom „Diši jesen“, a njegova mentorica je profesorica Hrvatskoga jezika Suzana Grbčić. Marija Peko-Lončar, učenica drugog razreda dobila je prvu nagradu u kategoriji radova učenika od prvog do četvrtog razreda i to za pjesmu „Škola“, a njena mentorica je učiteljica razredne nastave Marijana Pohl. Rad iste učenice pod naslovom „Proliće“ našao se među radovima u užem izboru, a u užem izboru bio je i rad pod naslovom „Mesto za buševanje“ učenice Gee Grbčić iz PŠ Jadranovo i mentorice Ankice Gržac, učiteljice razredne nastave.

Proglašenjem i čitanjem najuspješnijih radova započeo je i 22. natječaj „Čakavčići pul Ronjgi“. U iščekivanju pozivnice za predstavljanje nove zbirke radova, crikvenički osnovnoškolci već su prionuli igri riječi s naglaskom na našem zavičajnom ČA.

DIŠI JESEN

Sidin na terasi svoga dvorišća. Deseti misec je, pomalo pada noć, škuri se. Gljedan kako  pozdravlja me sunce, spušća se zad Krka. Gre spat. Krk zgljeda ka vela neman ka će pojist sunce.                                                                                                                                     More je ulji mirisno, zgljeda ka zrcalo va ko  se sunce ogljeda prošarano lipin kolorimi.  Ni daška vitra ni, se je tiho.                                                                                                 Vrime je na strani ribari, aš će oni poć na sviću. Brodice z luke gredu va noćni lov. Morda bude ča od ribi. Poli njih lete  galebi ne bi li ćapali ku ribu. Vani je još teplo.                                                                                                          Volin deseti misec, aš  više ni turisti.  Sad smo ostali samo mi domaći. Ulični lampioni hitaju svitla va kuće i vrte, svitle cestu, a tu i tamo projde ki auto. Vidi se da je jesen. Grane pomalo ostaju gole i se je nekako tužno, a opet posebno lipo. Osjeti se va ariji  neki spokoj, neka tišina. Tišina koja ćakula. Ko da saki vrt ki vidin oko sebe ćakula neku štoriju, neke svoje besede. Tu i tamo neki  mačak zamjauče i razbije tišinu.   Osjeti se kako diši jesen.

Frano Knez, 8. r.

OŠ Vladimira Nazora, Crikvenica

Voditeljica: Suzana Grbčić, prof.

PROLIĆE

Marija Peko Lončar, 1.r.

Voditeljica: Marijana Pohl

MESTO ZA BUŠEVANJE

Šetala san se po tuneri uz more i videla jednu tabelicu na tloh. Na njoj je pisalo „THIS IS A GOOD KISS SPOT“. Srića da učin engleski pa san razumela. Ne znana ča stari judi ki tuda šeću misle da se tu dogodilo. Znela san mobitel i slikala tabelu i okruglo pešći okol nje. Šla san doma i pomislela da ću za par let prit vidit ako je to kako piše „dobro mesto za buševanje“.

Gea Grbčić,3.rPŠ Jadranovo.

OŠ Vladimira Nazora

Voditeljica:Ankica Gržac

objavio: Adriana Mihalić Šebelja   datum: 26. 11. 2015.