PLAVI DAN U BAKRU

Nakon pročitanog teksta molim Vas kliknite na opširnije!

Dana 17.3. 2017. učenici naše  škole sudjelovali su na Plavom danu u Bakru. Plavi dan je projekt koji je Pomorska škola Bakar započela prije jedanaest godina. Naša škola na Plavom danu sudjeluje već devetu godinu zaredom. Ciljevi tog zanimljivog projekta su zaštita prirodne baštine Mediterana, edukacija učenika, osvješćivanje potrebe za osobnim doprinosom svakog pojedinca u očuvanju prirodnih bogatstava, kulture i običaja, poticanje i sudjelovanje u eko-akcijama, promicanje vrijednosti zdrave mediteranske prehrane, održivosti razvoja i biološke raznolikosti Jadrana i Mediterana. Plavi se dan i ove godine organizirao u korizmenom tjednu kada se tradicionalno blaguje riba i štuju obiteljske vrednote i običaji. Plavi dan svake se godine bavi drugom temom, a ove je godine tema nosila naziv Spužve Jadrana. Učenici naše škole Filip Knežević, Leonarda Lovrić, Oriana Šabanović, Nikolina Jurinčić, Erik Haidinger, Stella Jud, Enya Car i Dora Krešić, među kojima neki i žele upisati Pomorsku školu u Bakru, put Bakra krenuli su u 10 sati u pratnji učiteljice Biologije Olge Arnaut te učiteljice Likovne kulture Suzane Kljuš pod čijim su vodstvom učenici koji pohađaju likovnu grupu izradili ronioca od kartona koji u mreži ima spužve. Nažalost, rad učenika naše škole nije ponio nagradu za najbolji likovni uradak drugu godinu zaredom, već je ona pripala školi iz Kraljevice. Program je započeo oko 10.45 kada se ravnatelj Pomorske škole Bakar kap. Gordan Papeš obratio svim nazočnima uz tople pozdrave i dobrodošlicu, a nakon njega nazočne je pozdravila i koordinatorica projekta, gospođa Marica Kučan te najavila učenika 8. razreda naše škole Erika Haidingera koji je pred mnogobrojnom publikom pročitao svoju pjesmu „Ako ne poštuješ more, ne poštuješ ni sebe“. Uslijedilo je zanimljivo predavanje muzejske savjetnice Prirodoslovnog muzeja Rijeka Milvane Arko-Pijevac na temu Jadranske spužve. Slušajući to predavanje, svašta smo novog naučili o spužvama. Naša osmašica Oriana Šabanović pričitala je svoj literarni uradak „Morska spužva“, nakon čega je uslijedilo predavanje učenika škole domaćina. Govorilo se i o izlovu, obradi i tržišnoj vrijednosti obične spužve, Spongia officinalis u Jadranu. Predavanje na tu temu održali su spužvari Neven Iveša i Bojan Iveša te Daniel Kaločera. Plavi dan je završio kušanjem plodova mora. Mljac! Valja napomenuti i da su se svi posjetitelji mogli diviti izložbi na temu Spužve Jadrana Prirodoslovnog muzeja Rijeka. Učenici i učitelji iz Bakra su se vratili s mnogo više znanja o moru i spužvama, ali i još malo svjesniji globalnog problema zagađivanja mora i uništavanja morskog svijeta.

tekst napisao: učenik 8.b razreda Erik Haidinger

Morska spužva

Uranjam u more,
Hladno i duboko,
Najednom pri dnu,
Nešto zapne mi za oko.

Nešto ni široko,
Niti visoko,
A opet u moru
Tako duboko.

Dođem do toga,
Začudim se malo,
Pa skoro da mi je,
Srce stalo.

Na dnu mora,
Usprkos valu,
Odmara spužva,
Svoju glavicu malu.

I kada sa dna,
Ona pogleda prema tebi,
Ni slučajno ju ne uzimaj,
Prste k sebi.
Jer puno je toga dala,
Našem Jadranu
Spužva mala.

Zato recimo hvala,
Toj žutoj spužvi,
I prestanimo ju prodavati,
Turistima u gužvi!

Oriana Šabanović, 8.b

Ako ne poštuješ more, ne poštuješ ni sebe

Čovječe, ako ne poštuješ more

ne poštuješ ni sebe,

more je na ovaj planet došlo prije tebe.

I more i ribe i sva ta stvorenja,

oni su kao i ti

vrijedni postojanja.

Što im stanište zagađuješ,

što uništavaš im dom.

Što ne žive u miru,

nego je sve po  tvom.

Uzmimo za primjer dupine,

ta dobra i ljubazna stvorenja

kojima ti ne smetaš

i gledaju te kao prijatelja.

A tvoja ljubaznost samo seže

do tog da ih hvataš u mreže.

Ti znaš, ta blesav nisi,

da kad u more baciš praznu bočicu Cole.

Moru se to ne sviđa

i ribe to ne vole.

Ali kad već na sebe misliš,

morski svijet je za te važan.

I ako ga već zagađuješ

ne misli da si snažan.

Zato, osvijestimo naše glave lude

nek more ne tlačimo, moto nek nam bude

MORE I JA – PRIJATELJA DVA

Erik Haidinger, 8.b

objavio: Adriana Mihalić Šebelja   datum: 23. 3. 2017.