Drage osmašice i osmaši! Poštovani roditelji!

Bliži se vrijeme upisa u srednju školu stoga Vas molimo za suradnju sa školom i razrednicima te za praćenje i pravovremeno izvršavanje svih vaših obaveza vezanih uz upis u srednju školu.

Na ovoj stranici možete pronaći sve dostupne informacije vezane za upise u srednju školu. Za sve dodatne informacije oko upisa možete se obratiti razrednicima ili članovima upisnog povjerenstva: pedagoginji Draženki Mažar i ravnateljici Daliborki Todorović.

Mrežna stranica  Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole: https://srednje.e-upisi.hr/

Poseban element – pravo prednosti

Kandidat ostvaruje pravo na poseban element vrednovanja ako:

• ima zdravstvene teškoće
  • živi u otežanim uvjetima obrazovanja uzrokovanim nepovoljnim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima

Kandidat ostvaruje pravo na poseban element vrednovanja ako se nalazi na zadnjem mjestu ljestvice poretka i ima isti broj bodova kao kandidati koji ne ostvaruju pravo na poseban element vrednovanja.

Ako dva ili više kandidata na zadnjem mjestu ljestvice poretka imaju isti ukupan broj bodova iz zajedničkog i dodatnog elementa, upisuje se onaj kandidat koji je ostvario pravo na poseban element vrednovanja.

Ako dva ili više kandidata na zadnjem mjestu ljestvice poretka imaju isti ukupan broj bodova i ostvaruju pravo na poseban element vrednovanja, upisuju se svi kandidati.

Poseban element – ostvarivanje prava

Kandidatima će se priznati ostvarivanje isključivo jednoga (najpovoljnijega) od sljedećih prava:

• kandidat sa zdravstvenim teškoćama
  • kandidat koji živi uz jednoga ili oba roditelja s dugotrajnom teškom bolesti
  • kandidat koji živi uz dugotrajno nezaposlena oba roditelja
  • kandidat koji živi uz samohranoga roditelja korisnika socijalne skrbi
  • kandidat kojem je jedan roditelj preminuo

Za ostvarenje navedenih prava kandidat prilaže neki od navedenih dokumenata kojim dokazuje obrazovanje u otežanim uvjetima:

• stručno mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje koje je izdano u tekućoj kalendarskoj godini
  • liječničku potvrdu o dugotrajnoj težoj bolesti jednoga i/ili oba roditelja
  • potvrdu nadležnoga područnoga ureda Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje o dugotrajnoj nezaposlenosti oba roditelja
  • potvrdu o korištenju socijalne pomoći; rješenje ili drugi upravni akt centra za socijalnu skrb ili nadležnoga tijela u jedinici lokalne ili područne (regionalne) jedinice i Grada Zagreba o pravu samohranoga roditelja u statusu socijalne skrbi izdanih od ovlaštenih službi u zdravstvu, socijalnoj skrbi i za zapošljavanje
  • podatke iz matice umrlih izravno u Matici umrlih preko elektroničkog uvida u osobna stanja građana provjerava škola.

Dokumenti se mogu prenijeti skenirani ili poslikani na sustav osobno ili tako što se pošalju razredniku e-mailom (najkasnije  do 1. srpnja 2022.). Dokumente elektronički može dostaviti samo roditelj/skrbnik i to, u pravilu, s elektroničke adrese koja je za kontakt roditelja/skrbnika navedena u e-Dnevniku. Ako je roditelj/skrbnik poslao dokumente s elektroničke adrese koja nije navedena za kontakt u e-Dnevniku, razrednik treba kontaktirati roditelja/skrbnika telefonski i provjeriti je li roditelj/skrbnik doista poslao navedene dokumente s te adrese.

objavio: Daliborka Todorović   datum: 13. 6. 2022.